W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 20.06.2006
Mazury/ Faryny
Mazury/ Faryny
Woj. Warmińsko-Mazurskie pow. Szczytno, gm. Rozogi Wieś szkatułowa założona w 1662 roku na 60 włókach ziemi. Przed wojną istniał tu dworzec kolejowy, była to jedna z większych wsi w okolicy.
Obecnie, obok Klonu i Hejdyka, najlepiej zachowany zespół zabudowy drewnianej na Mazurach. Wzdłuż brukowanej drogi stoi kilkadziesiąt domów, z których większość jest drewniana.

Budynki w większości ładnie utrzymane, mieszkańcy z chęcią pozwalają fotografować, podczas gdy w innych wsiach właściciele wstydzą się swoich domów drewnianych. Część domów stoi kalenicą do drogi, inne ustawione szczytami. Większość z nich ma nie więcej niż 100 lat.

Więcej niż sto lat ma ładnie utrzymana chałupa nr 72 nr, z dużym wyczuciem zaadaptowana na pensjonat. Grubo ponad sto lat ma także stojąca w środku wsi chałupa nr 34. O jej wieku świadczy choćby asortyment drewna z jakiego została zbudowana: w ścianie dłuższej są użyte bale "ciągowe" nie ma żadnych łątek.

Zwraca też uwagę konstrukcja dachu krokwiowo-jętkowa, z murłatą, podczas gdy reszta domów ma konstrukcję "na stolec". Niestety dom ten, mimo iż jak się wydaje najcenniejszy we wsi, jest fatalnie utrzymany. Niedawno otrzymał nowe poszycie dachu - blachę trapezową. Gdy fotografowałem okno tego budynku gospodyni zapowiedziała, że niedługo będzie wyrzucone a w to miejsce pójdą "plastiki". Z pośród budynków publicznych mamy tu murowaną szkołę z lat 30-tych XX w, oraz kaplicę w niedawno przerobionej na ten cel chałupie.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione