Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 28.03.2009
Mazury/ Krzyżewo
Mazury/ Krzyżewo
Był to jeden z najcenniejszych zespołów zabudowy drewnianej na Mazurach. Wartość jego polegała nie na ilości budynków, ale na bogactwie form i pięknie zabudowy tej wsi.
W Krzyżewie występowały niemal wszystkie formy chat, jakie można było znaleźć na mazurach. Były tam chałupy z podcieniami szczytowymi, bocznymi, wysuniętymi, z komnatką. Domy te miały wspaniałe zdobienia, które nie polegały na dokładaniu ozdobnych detali, ale na pięknej obróbce elementów konstrukcyjnych.

Obecnie w Krzyżewie nie ma ani jednego budynku drewnianego, a dwa ostatnie, jakie zostały, były rozebrane i przeniesione do skansenu w Węgorzewie (fot. 10,11). Jak widać na załączonych zdjęciach chałupy w Węgorzewie to raczej kopie zresztą niezbyt dokładne, a nie oryginalne Chałupy z Krzyżewa, ale dobre i to.

Zabudowa tej wsi była dla mnie bardzo inspirująca, dlatego jeden z pierwszych domów powtarzalnych, jakie zaprojektowałem nazwałem właśnie Krzyżewo (fot. 12,13). Dom ten okazał się być sporym sukcesem, ponieważ sprzedałem już kilkadziesiąt kompletów projektów. Na podstawie tych projektów powstało kilkadziesiąt domów, przede wszystkim na Mazurach, ale także w całej Polsce, a jeden stanął nawet w Danii. Można by się w tym miejscu obruszyć, iż taka architektura powinna powstawać tylko na Mazurach. Być może, ale sukces tego i innych projektów mazurskich pokazuje jak bardzo atrakcyjna jest architektura Mazurska i jeżeli z niej się dobrze korzysta to może promieniować na inne regiony. 

Zdjęcia, które poniżej prezentuję pochodzą z IS PAN (fot.1-9) oraz z moich zbiorów.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione