Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 18.08.2008
Mazury/Lipowiec Mały
Mazury/Lipowiec Mały
Nieduża wieś położona w południowej części gminy Szczytno. Ze względu na położenie w oddalenie od ważnych i nieważnych szlaków komunikacyjnych Lipowiec Mały zmienił się niewiele od ostatniej wojny.
 Zachowały się tu ładne chałupy z pierwszej połowy XX w. Jedna z chałup wygląda na dużo starszą niż pozostałe, powstała zapewne w wieku XIX (fot. 11,12,13). Pokryta jest pradawną strzechą, która na Prusach jest rzadkim zjawiskiem ze względu na zakaz krycia budynków strzechą, wydany przez rząd Rzeszy w 1886 roku.

Na budynkach zachowały się także w różnym stanie pazdury i inne elementy dekoracyjne kiedyś typowe dla Mazur, a obecnie niemal niespotykane (fot 8 i 12).

Lipowiec Mały leży w części Mazur, która nie jest zbyt chętnie odwiedzana przez turystów gdyż nie ma tu jezior. Warto jednak się tam udać gdyż tylko w tym wąskim pasie Mazur południowych, na pograniczu z Kurpiami można jeszcze poczuć klimat dawnych Mazur.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione