W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 04.10.2011
Oberland/Łęcze
Łęcze to wieś położona na wyniesieniu Elbląskim około 12 km na północ od Elbląga Wyróżnia się ona pośród innych wsi w tej okolicy ciekawą zabudową, w skład której wchodzi kilka chałup z wystawką podcieniową.
Domy te mają partery murowane, natomiast poddasza wykonane są w technice ryglowej z wypełnieniem bądź to cegłą bądź szachulcem. Łęcze sąsiaduje z Zalewem Wiślanym nad którym rośnie dużo trzciny , dlatego większość tych chałup pokrytych jest strzechą trzcinową. Strzechy te w kalenicach wykończone są przylegającymi do siebie deskami zwanymi kozłami lub koźlinami. Takie dachy jak w Łęczu widziałem w albumie z 1911 roku i nie spodziewałem się zobaczyć ich w naturze, a tutaj są. Wyróżnia tu się szczególnie budynek nr 30, który na wzór holenderski, w jednej bryle łączy dom, stodołę i oborę, Wszystko to jest nakryte strzechą zwieńczoną gęsto ułożonymi deskowymi kozłami. Dom ten jest w niezłym stanie technicznym ( zdjęcia nr 2,3,4)

Pozostałe domy podcieniowe w Łęczu są niestety w gorszym stanie technicznym. Jeżeli ktoś chce tą wyjątkową zabudowę zobaczyć, nie tylko na zdjęciach, powinien się pośpieszyć, gdyż część z nich podzieli niedługo losy wiatraka holenderskiego, którego ruiny stoją na górze nad Łęczem( zdjęcie nr 9).

Arch. Piotr Olszak

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione