W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 23.07.2007
Mazury/Wojnowo
Mazury/Wojnowo
Rozległa wieś nieopodal Ukty w gminie Ruciane Nida w powiecie Piskim.

 Wojnowo to jedna z młodszych wsi mazurskich gdyż powstała w wyniku zasiedlenia Puszczy Jańsborskiej (obecnie Puszcza Piska) w pierwszej połowie XIX w. przez Starowierców. Starowiercy zwani także Filiponami to odłam Prawosławia, który nie chciał się dać zreformować przez co popadł w konflikt z Caratem w związku z czym znaczna część Starowierców uciekła przed prześladowaniami do Rzeczypospolitej, a gdy Polska stała się łupem Cara musieli przemieścić się na Prusy. Dostali oni do osiedlenia  nieprzystępne i nie zagospodarowane do tej pory tereny wokół obecnej Ukty.

Powstało w ten sposób kilkadziesiąt wsi między innymi: Ukta, Gałkowo, Onufryjewo, Piaski, Kadzidłowo itd. Najważniejszą z tych wsi było Wojnowo przede wszystkim dlatego że tu powstało świątynia starowierców: molenna, klasztor żeński z własną świątynią, a później po przyłączeniu się części Starowierców do głównego nurtu prawosławia powstała cerkiew prawosławna (fot 24). Wszystkie te świątynie istnieją i działają do dziś. Jest to zatem niezbyt liczna wieś z trzema świątyniami obrządku wschodniego - ewenement na skalę światową.

Jak we wszystkich późno lokowanych wsiach mazurskich w Wojnowie utrzymuje się przewaga budynków drewnianych. Budynki te na ogół pozbawione są cech ruskich, które miały starsze domy widoczne na archiwalnych zdjęciach, mają charakter typowo mazurski. Wiele domów otynkowanych, które wydają się być murowane po bliższym przyjrzeniu się okazują się być budynkami drewnianymi (fot 14).

Przewaga budownictwa drewnianego w Wojnowie jest pielęgnowana Przez zarząd Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który kontroluje wszystko co jest na tym terenie budowane i wyraźnie preferuje budownictwo drewniane. Moja pracownia ma też w tym udział  gdyż udało się nam zaprojektować w Wojnowie dwa drewniane  budynki mieszkalne, z których jeden już stoi (fot 17).

W ostatnich miesiącach stowarzyszenie Sadyba wysunęło projekt utworzenia z Wojnowa i kilku innych wsi Parku Kulturowego. Dzięki między innymi tej inicjatywie  mam nadzieję Wojnowo pozostanie wyjątkową wsią z piękną harmonijną zabudową drewnianą - starą i nową.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione