W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 19.05.2006
Mazury/ Anuszewo
Mazury/ Anuszewo
Jest to jedna z najmłodszych i najmniejszych wsi na Mazurach. Założono ją dopiero w 1804 roku.

Znajduje się w ubogiej okolicy, w głębi puszczy Piskiej z dala od jakiejkolwiek drogi asfaltowej. W tę część Puszczy nie zapuszczają się turyści gdyż nie ma w pobliżu żadnych jezior, w których można by się wykąpać. Wszystkie te elementy sprawiają że jest to wieś bardzo biedna a dzięki temu niemal nie zmieniła się przez ostatnie 60 lat, gdyż ludzie nie mają środków na dewastowanie krajobrazu. Na sześć istniejących tam gospodarstw istnieje tylko jeden dom murowany, przedwojenny. W ostatnich latach wymurowano tam jedną stodołę.

Mimo iż wśród zabudowy nie ma obiektów wybitnych wieś zasługuje na uwagę z racji na jednolity drewniany charakter zabudowy. Są tu piękne gospodarstwa z kompletną drewnianą zabudową: domem, stajnią, oborą chlewami, stodołą, a nawet budą dla psa. Wszystko nakryte dachówką holenderką i ogrodzone drewnianymi płotami. Całość ma malowniczy charakter.

Warto zwrócić uwagę na dom na skraju wsi przypominający wyglądem mazurskie domy z komnatką. Jest to być może ostatni istniejący tego typu dom. W maju 1939 roku wieś zamieszkiwało 67 mieszkańców. Było tam wtedy 13 gospodarstw, a więc ponad dwa razy więcej niż obecnie.


Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione