W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Skanseny  |  Artykuł napisano: 16.09.2011
Sierpc
Jest to jeden z najbardziej znanych skansenów w Polsce. Nie wynika to może z tego, że jest największy czy też ma najcenniejsze obiekty ale raczej z racji na jego centralne położenie które jest korzystne dla ekip filmowych.

            Zbiory Skansenu w Sierpcu to kwintesencja wsi mazowieckiej znana nam z obrazów Chełmońskiego. Dlatego pobyt w tym miejscu jest balsamem na serce każdego czułego na piękno Polaka lub Polki. Jest to dawka piękna, po której z trudem można powrócić do Mazowsza pełnego bloków garaży i pudełkowej architektury, która atakuje nas tuż po wyjeździe ze skansenu. I co było w tym złego że koledzy architekci postanowili budować inaczej, nie można było z tego skorzystać?

            Skansen w Sierpcu składa się z dwu części : skansenu właściwego oraz zaplecza w skład którego wchodzą sale konferencyjne, miejsca różnego rodzaju szkoleń i warsztatów sale ekspozycyjne itd.  Część ta jest niemal tak samo duża jak skansen właściwy. Rozmach widoczny w Sierpcu pokazuje, że skanseny to nie przechowalnie starych chat i kilku osób na garnuszku państwowym, ale mogą być dynamicznymi pełnymi życia przedsięwzięciami.

            Jak w każdym dziele ludzkim skansen ten ma również minusy. Architektura nowej części pokazuje kompletną niewiarę architektów, którzy ją projektowali w wartość architektury wsi mazowieckiej. Nie widać tu żadnych nawiązań do tych tradycji, jeżeli już coś można odczytać to nawiązania do tradycji włoskich. Szkoda bo była okazja pokazania jak twórczo wykorzystać tradycje mazowieckie, a tymczasem ta nowa część stoi  w opozycji estetycznej do starej. Wydaje mi się, że sami muzealnicy ze skansenów nie wierzą że drewniana architektura polska może dać coś dzisiejszej architekturze. Widać to nie tylko w Sierpcu.  Nie spotkałem się jak dotąd z próbami popularyzacji budownictwa w skansenach jako inspiracji dla projektantów. Ten aspekt nie jest przedmiotem żadnych działań muzealników, a powinien być równie ważny jak edukacja o strojach czy zwyczajach ludowych.

                                                                                                                         Piotr Olszak

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione