W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Skanseny  |  Artykuł napisano: 16.09.2011
Sanok
Muzeum w Sanoku imponuje zarówno rozmiarem, jak i różnorodnością zgromadzonych tam zbiorów.

             Ze względu na lokalizacje na pograniczu kilku grup etnicznych, prezentowane jest tu budownictwo ludności polskiej: Podgórzan Wschodnich i Zachodnich, ludności ruskiej : Bojków i Łemków oraz ludności mieszanej: Zamieszańców i Dolinian. Już między budownictwem Łemków i Bojków jest duża różnica co widać przede wszystkim w architekturze beskidzkich cerkiewek: strzelistych u Łemków a kopulastych i zwalistych u Bojków. Jeszcze większe różnice występują pomiędzy ludnością r

Ruską a Polską. Dzięki temu w skansenie tym  jest duża różnorodność form i typów budowli.

             Poza budownictwem ludowym, znajdują się tu również budowle przemysłowe związane z przemysłem naftowym który w tym regionie miał swój początek. Zgromadzono tutaj wiele urządzeń związanych z tym przemysłem.

            Obecnie w skansenie w Sanoku budowany jest rynek miasteczka podkarpackiego zwanego  Miasteczkiem Galicyjskim. To wyjątkowe zjawisko jakim były drewniane miasteczka niemal zniknęło z polskiego krajobrazu. Pozostało ich niewiele a jednym z bardziej znanych jest znajdujący się na Podkarpaciu  Próchnik . Dlatego bardzo cennym jest pomysł żeby takie miasteczko powstało w Sanoku . Skanseny w Polsce skupiają się na zabudowie wsi i rzadko zajmują się miastami, A w nich znajdowała się znaczna część dawnego budownictwa drewnianego.

            Skansen w Sanoku poza zaletami, które wcześniej opisałem jest malowniczo położony w dolinie Sanu co czyni go bodajże najpiękniejszym skansenem w Polsce, a uwzględniając ilość i jakość budowli w nim zgromadzonych jest to najcenniejszy z naszych skansenów.

                                                                                                                          arch.  Piotr Olszak

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione