W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości MJ |
Na mnie szczególne wrażenie zrobiÅ‚y kopulaste spichlerzyki z którymi nie spotkaÅ‚em siÄ™ w innych regionach oraz duże spichlerze dworskie które nie wystÄ™pujÄ… w innych skansenach. Przy caÅ‚ej różnorodnoÅ›ci budownictwa drewnianego w Polsce zdumiewa jednak jak bardzo podobne do siebie sÄ… chaÅ‚upy w tak odlegÅ‚ych od siebie regionach jak Mazury i SlÄ…sk. wiele z tych chaÅ‚up mogÅ‚oby stać na Mazurach i nie wyróżniaÅ‚yby siÄ™ niczym .
Bardzo ciekawe sÄ… tutaj chaÅ‚upy Å‚Ä…czÄ…ce budownictwo wieÅ„cowe z szachulcowym. Widać tu twórcze zlanie siÄ™ w jedno niemieckich tradycji budownictwa szkieletowego z polskÄ… wieÅ„cówkÄ…
W skansenie tym jest także koÅ›cióÅ‚ drewniany bardzo podobny do tego z Rychnowa na Mazurach, którego kopia znajduje siÄ™ w skansenie w Olsztynku. Jest to kolejny dowód na prapolskość ziem przyÅ‚Ä…czonych do Macierzy po II wojnie. To oczywiÅ›cie żart jednak widać że istniaÅ‚o pewne wspólne dziedzictwo kulturowe ludnoÅ›ci polskiej niezależnie w jak różnych i odlegÅ‚ych od siebie paÅ„stwach przyszÅ‚o im żyć
W skansenie w Opolu powstaÅ‚ niedawno budynek administracyjno-wystawienniczy, który jest wspaniaÅ‚ym przykÅ‚adem nawiÄ…zania do tradycyjnego budownictwa wiejskiego w architekturze bardzo nowoczesnej. Jest to pierwszy taki przypadek z którym siÄ™ spotkaÅ‚em poÅ›ród wielu nieciekawych budynków powstajÄ…cych w skansenach wspóÅ‚czeÅ›nie i zasÅ‚uguje na wielkie uznanie i popularyzacjÄ™.
arch. Piotr Olszak