W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Skanseny  |  Artykuł napisano: 15.09.2011
Kolbuszowa
W skansenie tym można obejrzeć w sumie kilkanaście gospodarstw reprezentujących dwie polskie grupy etniczne: Rzeszowiaków i Lasowiaków. Ponadto znajdują się tu budynki dworskie wiatraki oraz karczma, szkoła kuźnia itd.

            Gdy zawitałem do tego skansenu interesowali mnie szczególnie Rzeszowiacy, którzy ze swoim budownictwem przysłupowym są rozpoznawalni pośród grup etnicznych w Polsce. Niestety na wsi rzeszowskiej nie zachowało się zbyt wiele tego typu budynków dlatego bardzo cenne jest że można je oglądać w Kolbuszowej.

            Większość skansenów w Polsce pokazuje archaiczny obraz wsi polskiej z XIX wieku ignorując na ogół budownictwo dwudziestego wieku, które z racji na duże zniszczenia w czasie I wojny światowej, ma decydujący wpływ na wygląd polskiej wsi. W skansenie w Kolbuszowej zauważono to i zaczęły tu powstawać budynki charakterystyczne dla lat 30 , 40 i 50 XX wieku.

Skansen w Kolbuszowej jest dość duży zarówno obszarowo jak i ilościowo brakuje tu jednak kościoła. Jest jednak  dużo miejsca żeby ten brak nadrobić.          

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione