Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Skanseny  |  ArtykuÅ‚ napisano: 15.09.2011
Skanseny
Przez kilka lat omijałem skanseny wielkim łukiem. Uważałem, że lepiej wydawać pieniądze na to co się zachowało w naturalnym otoczeniu niż na takie sztuczne twory.

        W niektórych regionach gdzie nasycenie budownictwem drewnianym jest duże,  wydawaÅ‚y mi siÄ™ wrÄ™cz Å›mieszne - w pierwszej lepszej wsi jest wiÄ™cej zabytków niż w tych skansenach.     Teraz zupeÅ‚nie inaczej na to patrzÄ™. OczywiÅ›cie o wiele za maÅ‚o ratuje siÄ™ zabytków w ich naturalnym otoczeniu, ale coraz częściej skanseny sÄ… jedynym źródÅ‚em wiedzy o dawnym budownictwie drewnianym regionów Polski i Europy. Przeniesienie do skansenów jest czÄ™sto jedynym sposobem na uratowanie bezcennego koÅ›cióÅ‚ka, cerkwi czy dworu.

            Oprócz ratowania starych budowli a także odtwarzania obiektów już nieistniejÄ…cych bardzo ważnÄ… rolÄ… skansenów jest pokazywanie dawnego budownictwa- jego urody a także dawnych technik budowlanych. Skanseny to czÄ™sto jedyne miejsca gdzie można znaleźć specjalistów w dawnych technikach budowlanych: cieÅ›li, zdunów, strzecharzy, majstrów umiejÄ…cych tynkować glinÄ… itp.

            DziÄ™ki skansenom kolejne pokolenia Polaków  mogÄ… siÄ™ zapoznać z dawnym rzemiosÅ‚em,  zwyczajami, ale przede wszystkim z urodÄ… dawnej wsi. Projektanci mogÄ… siÄ™ tutaj nauczyć jak budować piÄ™knie, chociaż niestety bardzo rzadko z tego korzystajÄ….

Dlatego podczas moich podróży po Polsce i nie tylko, obowiÄ…zkowym punktem programu sÄ… odwiedziny w skansenach

            Owoce tych podróży zamieszczam poniżej. Opisy te nie sÄ… peÅ‚nÄ… wiedzÄ… na temat skansenów. To raczej luźne notatki opisujÄ…ce wrażenia z tych skansenów. ZachÄ™cam PaÅ„stwa do wypowiedzi na  temat opisanych przeze mnie Muzeów,  a także do tworzenia nowych opisów bÄ…dź korygowanie i uzupeÅ‚nianie już istniejÄ…cych

Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Åšw. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione