W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Skanseny  |  Artykuł napisano: 15.09.2011
Skanseny
Przez kilka lat omijałem skanseny wielkim łukiem. Uważałem, że lepiej wydawać pieniądze na to co się zachowało w naturalnym otoczeniu niż na takie sztuczne twory.

        W niektórych regionach gdzie nasycenie budownictwem drewnianym jest duże,  wydawały mi się wręcz śmieszne - w pierwszej lepszej wsi jest więcej zabytków niż w tych skansenach.     Teraz zupełnie inaczej na to patrzę. Oczywiście o wiele za mało ratuje się zabytków w ich naturalnym otoczeniu, ale coraz częściej skanseny są jedynym źródłem wiedzy o dawnym budownictwie drewnianym regionów Polski i Europy. Przeniesienie do skansenów jest często jedynym sposobem na uratowanie bezcennego kościółka, cerkwi czy dworu.

            Oprócz ratowania starych budowli a także odtwarzania obiektów już nieistniejących bardzo ważną rolą skansenów jest pokazywanie dawnego budownictwa- jego urody a także dawnych technik budowlanych. Skanseny to często jedyne miejsca gdzie można znaleźć specjalistów w dawnych technikach budowlanych: cieśli, zdunów, strzecharzy, majstrów umiejących tynkować gliną itp.

            Dzięki skansenom kolejne pokolenia Polaków  mogą się zapoznać z dawnym rzemiosłem,  zwyczajami, ale przede wszystkim z urodą dawnej wsi. Projektanci mogą się tutaj nauczyć jak budować pięknie, chociaż niestety bardzo rzadko z tego korzystają.

Dlatego podczas moich podróży po Polsce i nie tylko, obowiązkowym punktem programu są odwiedziny w skansenach

            Owoce tych podróży zamieszczam poniżej. Opisy te nie są pełną wiedzą na temat skansenów. To raczej luźne notatki opisujące wrażenia z tych skansenów. Zachęcam Państwa do wypowiedzi na  temat opisanych przeze mnie Muzeów,  a także do tworzenia nowych opisów bądź korygowanie i uzupełnianie już istniejących

Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione