W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Skanseny  |  Artykuł napisano: 14.10.2011
Zubrzyca Górna

 

Wieś w powiecie Nowotarskim w gminie Jabłonka

Początek skansenu w Zubrzycy Górnej dało przekazanie gospodarstwa tutejszych sosłtysów Moniaków na Skarb Państwa w celach muzealnych. Było to przed samą II Wojną Światową dlatego fundacja ta musiała poczekać aż do 1955 roku kiedy powołano do życia ten skansen. Jest to rzadki przypadek eksponowania budynków skansenowych na swoim starym miejscu czyli in situ. Z czasem dookoła zagrody Moniaków powstały kolejne budynki ponadto w miarę rozwoju wcielono doń następne gospodarstwa, których nie trzeba było przenosić.

Najważniejszą część tutejszych zbiorów stanowią chałupy orawskie z tzw "wyżką" to znaczy z pięterkiem widocznym tylko od frontu. Domy te są wyjątkowo urodziwe i nie mają odpowiednika w innych regionach Polski. Niewiele ich pozostało po wsiach dlatego jest to skansen wyjątkowo cenny.

Poza wspomnianymi bogatymi chałupami znajduje się tu wiele mniejszych budynków mieszkalnych i gospodarczych a także dwór i kościół.

Zubrzyca Górna leży na zboczu Pasma Babiej Góry, która jest drugim po Tatrach najwyższym pasmem górskim w Polsce. Szczyt Babiej góry towarzyszył nam w czasie zwiedzania. Piękne budowle znajdują się tu w pięknym krajobrazie. Dlatego w przerwie wycieczek górskich w Tatry czy też Beskidy warto znaleźć czas na obejrzenie tego muzeum.

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione