Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » ÅšlÄ…sk  |  ArtykuÅ‚ napisano: 11.02.2010
Kościół Wang w Karpaczu
Kościół Wang w Karpaczu
KoÅ›cióÅ‚ znany jako Wang zostaÅ‚ wybudowany w Norwegii w miejscowoÅ›ci Wang nad jeziorem Wang okoÅ‚o 1180 roku. Należy on do grupy koÅ›cioÅ‚ów Norweskich zwanych stavkirke czyli koÅ›cioÅ‚y sÅ‚upowe. KoÅ›cioÅ‚y tego typu powstawaÅ‚y 1000lat temu w Skandynawii. Ich forma wywodzi siÄ™ wprost ze sztuki wikingów. Do dnia dzisiejszego zachowaÅ‚o siÄ™ 28 takich koÅ›cioÅ‚ów- niby niewiele, ale zważywszy, że majÄ… po 1000 lat i jeszcze stojÄ… - jest czego Norwegom zazdroÅ›cić. Istnienie tych koÅ›cioÅ‚ów pokazuje jak trwaÅ‚ym materiaÅ‚em jest drewno.

KoÅ›cióÅ‚ w Wang staÅ‚ spokojnie na swoim miejscu aż na poczÄ…tku XIX wieku wiernym siÄ™ znudziÅ‚, wiÄ™c go rozebrali, a w to miejsce postawili nowy koÅ›cióÅ‚, który różni siÄ™ od stodoÅ‚y tylko tym, że ma wieżę. Rozebrany koÅ›cióÅ‚ nabyÅ‚ król pruski Fryderyk Wilhelm IV i za namowÄ… hrabiny von Reden postanowiÅ‚ odbudować go na wzniesieniu nad Karpaczem. Jak pisze kronikarz na dziewiÄ™ciu wozach przewieziono koÅ›cióÅ‚ na miejsce przeznaczenia i w 1844 roku zostaÅ‚ oddany do użytku Parafii Ewangelickiej, której sÅ‚uży do dnia dzisiejszego.

Nie wiem dokÅ‚adnie jak duże byÅ‚y ówczesne wozy, ale można siÄ™ spodziewać że niewiele wiÄ™ksze od dzisiejszych furmanek. Dziewięć furmanek drewna to bardzo niewiele, niechby pomieÅ›ciÅ‚y po 4-5 m szeÅ›ciennych każda, co i tak wydaje siÄ™ maÅ‚o prawdopodobne to przywieziono zaledwie okoÅ‚o 40m3 drewna. Pierwszy lepszy dom drewniany pochÅ‚ania 50m3 drewna na samÄ… konstrukcjÄ™. Widać zatem, że niewiele z dawnego koÅ›cioÅ‚a jest w tym, który obecnie stoi. ZachowaÅ‚y siÄ™ sztychy pokazujÄ…ce koÅ›cióÅ‚ Wang stojÄ…cy w Norwegi. Widać na nich Å›wiÄ…tynie zupeÅ‚nie różno od tej w Karpaczu. Projektanci, którzy czuwali nad rekonstrukcjÄ… koÅ›cioÅ‚a koniecznie chcieli go okrasić i doprojektowali elementy charakterystyczne dla innych stavkirche.. Przebudowa jakiej ulegÅ‚ ta Å›wiÄ…tynia w XIX wieku na pewno nie zubożyÅ‚a jej a być może przywrócono jej pierwotny wyglÄ…d sprzed 800 lat, gdyż zachowane norweskie koÅ›cioÅ‚y sÅ‚upowe majÄ… bardzo podobne, równie malownicze bryÅ‚y.

Mimo tych mankamentów trzeba sobie zdać sprawÄ™, że mamy do czynienia z koÅ›cioÅ‚em wprawdzie mocno przebudowanym ale niezwykle starym,. Najstarsze koÅ›cioÅ‚y drewniane koÅ›cioÅ‚y MaÅ‚opolski majÄ… okoÅ‚o 600 lat a tu mamy z górÄ… 800 lat. Z tego najstarszego koÅ›cioÅ‚a zachowaÅ‚y siÄ™ niezwykle cenne elementy zdobnicze jak kapitele i wspaniaÅ‚e portale zdobione misternymi romaÅ„skim plecionkami. Drugich takich portali nie ma w Polsce.

Dlatego też koÅ›cióÅ‚ ten winien stać siÄ™ obowiÄ…zkowÄ… pozycjÄ… na liÅ›cie każdego miÅ‚oÅ›nika sztuki.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Åšw. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione