W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Śląsk  |  Artykuł napisano: 11.02.2010
Drewniana Europa w pigułce
Drewniana Europa w pigułce
Mało kto wie, że na Śląsku mamy wiele wspaniałych zabytków drewnianych, pośród których są obiekty najwybitniejsze w Polsce, Europie i na świecie. Jest tu niemal cała drewniana Europa w pigułce.
Śląsk zazwyczaj kojarzy się z kopalniami, przemysłem ciężkim i tym podobnymi atrakcjami. Znane są także zabytki Dolnego Śląska takie jak Krzeszów, Lubiąż, Trzebnica oraz zabudowa śląskich miast z Wrocławiem na czele. Mało kto jednak wie, że na Śląsku mamy wiele wspaniałych zabytków drewnianych, pośród których są obiekty najwybitniejsze w Polsce, Europie i na świecie. To właśnie na Śląsku, w Karpaczu znajduje się najstarszy w Polsce kościół drewniany, który ma ponad 800 lat i został przeniesiony do Karpacza z Norwegii. Na Śląsku mamy się dwa największe kościoły drewniane w Polsce a może i w Europie, w Jaworze i Świdnicy. Są to kościoły w konstrukcji ryglowej i powstały w XVII wieku.

Śląsk pod względem ilości i jakości drewnianych kościołów w niczym nie ustępuje Małopolsce. Natomiast niektóre z nich są tak wybitnymi dziełami sztuki ciesielskiej że nie mają odpowiednika nigdzie nawet w Małopolsce . Mam tu na myśli przede wszystkim kościół św. Anny w Oleśnie. W Gliwicach na górnym Śląsku znajduje się najwyższa drewniana budowla na świecie- modrzewiowa wieża radiowa o wysokości 111m. Niestety nie jest znana jako dzieło inżynierii, ale jako miejsce prowokacji, która zapoczątkowała II wojnę światową. Także na Śląsku znajduje się wybitny zabytek drewnianego budownictwa przemysłowego- papiernia w Dusznikach Zdroju.

Poza wyżej wymienionymi budowlami monumentalnymi, na Śląsku mamy mnóstwo wiejskich i miejskich budynków mieszkalnych. Wytworzył się tutaj wyjątkowy typ domu niespotykany w sąsiednich krainach. Są to domy przysłupowe ze ścianami wieńcowymi lub ryglowymi. Domy te bardzo często mają piętro wykonane w innej technice niż parter: np parter murowany a piętro drewniane, lub parter wieńcowy a poddasze szkieletowe. Ściany piętra zazwyczaj nie stoją na ścianach parteru, ale na słupach stojących przed tymi ścianami. Słupy te zawsze mają miecze i bywają ozdobnie ciosane. Rozwiązania te nadają ścianom domów śląskich wspaniały wyraz plastyczny.

Na Śląsku poza wyżej opisanymi domami śląskimi mamy domy podobne do domów z sąsiednich czech, małopolski a nawet domy typowe dla Tyrolu gdyż w XIX wieku osiedliła się tutaj znaczna grupa emigrantów z Austrii. Jest tu więc niemal cała drewniana Europa w pigułce. Miłośnik budownictwa drewnianego znajdzie tu zdumiewająco dużo do oglądania.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione